Rozlicz PIT Online

Twój darmowy PIT rozliczysz online w PITax.pl
dzięki współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

Przekaż 1% swojego podatku nr krs: 0000138499

Spartakiada "Jesteśmy różni-jesteśmy równi"- relacja z wydarzenia


 

6 czerwca 2017 roku był ważnym dniem dla naszej TPN-owskiej społeczności. 25 lat temu powstało Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych. Powstało, by pomagać i tę ideę starało się realizować przez minione 25 lat. Hasło „25 lat razem” pojawiło się na koszulkach, w które ubrani byli wszyscy uczestnicy uroczystości, na medalach, które zabrali do domu zawodnicy spartakiady.

 

Bo właśnie spartakiadą i piknikiem postanowiliśmy  świętować nasz „srebrny” jubileusz, wychodząc z założenia, że nic nie jest tak cenne jak czas spędzony razem, wspólne doświadczanie i wspominanie, rozmowa, zabawa, dreszczyk emocji towarzyszący współzawodnictwu i sportowej rywalizacji.

 

Spartakiada przebiegała pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy równi”.

 

6 czerwca 400 osób (w tym 200 osób niepełnosprawnych) – obecnych i byłych podopiecznych różnych ośrodków i form wsparcia, które realizował TPN przez minione 25 lat, byłych i obecnych pracowników i członków TPN, rodzin, przyjaciół i sympatyków, których nigdy nam nie brakowało spotkało się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Jedliczach , aby przeżywać i świętować tę ważną dla wszystkich rocznicę.

 

Po powitaniu wszystkich przez panią prezes Agnieszkę Niedźwiedzką, zapaleniu „olimpijskiego” znicza symbolizującego czystą, sportową rywalizację, podziękowaniach dla założycielki TPN-u i pierwszej pani prezes dr Edwardy Patury-Szost przyszła kolej na sportowe zmagania.

 

Wystartowało 9 10-osobowych drużyn (+ po dwóch zawodników rezerwowych) ze wszystkich ośrodków i projektów realizowanych aktualnie przez TPN. W każdej drużynie było 8 podopiecznych i 2 osoby reprezentujące terapeutów. Konkurencje sportowe przygotowane przez Agnieszkę Gortat i Beatę Sobieraj przewidywały różny stopień sprawności zawodników, bardziej od sprawności fizycznej liczyło się zgranie uczestników drużyn i motywacja do zwycięstwa.


ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI ZE ZMAGAŃ SPORTOWYCH.


Zawodnicy byli ogromnie zaangażowani we współzawodnictwo, ale nie mniejszą aktywnością wykazali się kibice, którzy wcześniej przygotowali hasła i transparenty zagrzewające do walki, a potem w czasie zawodów do utraty tchu i głosu kibicowali swoim drużynom.

 

Sportowa rywalizację wygrała drużyna ZAZ-u „Zdrowa kuchnia”, drugie miejsce zajęli zawodnicy ZAZ-u „Dobry start”, a trzecie miejsce ex aequo drużyna Środowiskowego Domu Samopomocy i projektu aktywizującego „START”. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali zestawy słodyczy. Wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

 

Ostatnią, najbardziej wymagającą i emocjonująca konkurencję – przeciąganie liny – przerwał nam deszcz, który ochłodził nieco rozgrzane głowy i pozwolił odpocząć przy przysmakach przygotowanych przez uczestników ZAZ-u „Zdrowa kuchnia”. Delektowaliśmy się pieczystym z rusztu, pysznymi sałatkami, ciastami i napojami.

Później słońce znów dla nas zaświeciło i mogliśmy podziwiać pokazy „dżygitówki” – kaskaderskiej jazdy konnej, pokazy strażaków, którzy zaprezentowali nam imponujące możliwości swojego sprzętu. Wiele osób z przyjemnością skorzystało z przejażdżki bryczkami po pięknym okolicznym lesie.

Jeszcze raz spotkaliśmy się w celu zmierzenia się z grą terenową „Co wiesz  o TPN-ie?”, w której 9 dwuosobowych drużyn odpowiadało na 25 trudnych pytań z historii i dnia dzisiejszego naszego stowarzyszenia. Wiedza wszystkich uczestników zabawy była imponująca, ponad połowa drużyn uzyskała maksymalna liczbę punktów.

 

A później było jeszcze przyjemniej i swobodniej: zbudowaliśmy wspólnie wysoką wieżę z kartonów, tańczyliśmy i śpiewaliśmy pod gołym niebem przy muzyce przygotowanej i wykonywanej przez Jacka Babiucha, która towarzyszyła nam przez całą imprezę.

 

Wróciliśmy do domu pełni wrażeń, wzruszeń, zakwasów w mięśniach, obdarzeni koszulkami, medalami, słodyczami i wspomnieniami.

 

Sto lat dla TPN-u!

 

Spotkajmy się na podobnej imprezie w kolejną rocznicę!

tekst  Helena KulawczykGALERIA VIDEONASZ PLAKAT
Naszą misją jest towarzyszenie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym w ich drodze do odzyskania pełnej kontroli nad własnym życiem sprawdź >

Kalendarium

Wrzesień 2021

25

Październik 2021

10

Marsz na rzecz zdrowia psychicznego ul. Piotrkowską