Spartakiada "Jesteśmy różni-jesteśmy równi"- relacja z wydarzenia


 

6 czerwca 2017 roku był ważnym dniem dla naszej TPN-owskiej społeczności. 25 lat temu powstało Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych. Powstało, by pomagać i tę ideę starało się realizować przez minione 25 lat. Hasło „25 lat razem” pojawiło się na koszulkach, w które ubrani byli wszyscy uczestnicy uroczystości, na medalach, które zabrali do domu zawodnicy spartakiady.

 

Bo właśnie spartakiadą i piknikiem postanowiliśmy  świętować nasz „srebrny” jubileusz, wychodząc z założenia, że nic nie jest tak cenne jak czas spędzony razem, wspólne doświadczanie i wspominanie, rozmowa, zabawa, dreszczyk emocji towarzyszący współzawodnictwu i sportowej rywalizacji.

 

Spartakiada przebiegała pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy równi”.

 

6 czerwca 400 osób (w tym 200 osób niepełnosprawnych) – obecnych i byłych podopiecznych różnych ośrodków i form wsparcia, które realizował TPN przez minione 25 lat, byłych i obecnych pracowników i członków TPN, rodzin, przyjaciół i sympatyków, których nigdy nam nie brakowało spotkało się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Jedliczach , aby przeżywać i świętować tę ważną dla wszystkich rocznicę.

 

Po powitaniu wszystkich przez panią prezes Agnieszkę Niedźwiedzką, zapaleniu „olimpijskiego” znicza symbolizującego czystą, sportową rywalizację, podziękowaniach dla założycielki TPN-u i pierwszej pani prezes dr Edwardy Patury-Szost przyszła kolej na sportowe zmagania.

 

Wystartowało 9 10-osobowych drużyn (+ po dwóch zawodników rezerwowych) ze wszystkich ośrodków i projektów realizowanych aktualnie przez TPN. W każdej drużynie było 8 podopiecznych i 2 osoby reprezentujące terapeutów. Konkurencje sportowe przygotowane przez Agnieszkę Gortat i Beatę Sobieraj przewidywały różny stopień sprawności zawodników, bardziej od sprawności fizycznej liczyło się zgranie uczestników drużyn i motywacja do zwycięstwa.


ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FOTORELACJI ZE ZMAGAŃ SPORTOWYCH.


Zawodnicy byli ogromnie zaangażowani we współzawodnictwo, ale nie mniejszą aktywnością wykazali się kibice, którzy wcześniej przygotowali hasła i transparenty zagrzewające do walki, a potem w czasie zawodów do utraty tchu i głosu kibicowali swoim drużynom.

 

Sportowa rywalizację wygrała drużyna ZAZ-u „Zdrowa kuchnia”, drugie miejsce zajęli zawodnicy ZAZ-u „Dobry start”, a trzecie miejsce ex aequo drużyna Środowiskowego Domu Samopomocy i projektu aktywizującego „START”. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali zestawy słodyczy. Wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.

 

Ostatnią, najbardziej wymagającą i emocjonująca konkurencję – przeciąganie liny – przerwał nam deszcz, który ochłodził nieco rozgrzane głowy i pozwolił odpocząć przy przysmakach przygotowanych przez uczestników ZAZ-u „Zdrowa kuchnia”. Delektowaliśmy się pieczystym z rusztu, pysznymi sałatkami, ciastami i napojami.

Później słońce znów dla nas zaświeciło i mogliśmy podziwiać pokazy „dżygitówki” – kaskaderskiej jazdy konnej, pokazy strażaków, którzy zaprezentowali nam imponujące możliwości swojego sprzętu. Wiele osób z przyjemnością skorzystało z przejażdżki bryczkami po pięknym okolicznym lesie.

Jeszcze raz spotkaliśmy się w celu zmierzenia się z grą terenową „Co wiesz  o TPN-ie?”, w której 9 dwuosobowych drużyn odpowiadało na 25 trudnych pytań z historii i dnia dzisiejszego naszego stowarzyszenia. Wiedza wszystkich uczestników zabawy była imponująca, ponad połowa drużyn uzyskała maksymalna liczbę punktów.

 

A później było jeszcze przyjemniej i swobodniej: zbudowaliśmy wspólnie wysoką wieżę z kartonów, tańczyliśmy i śpiewaliśmy pod gołym niebem przy muzyce przygotowanej i wykonywanej przez Jacka Babiucha, która towarzyszyła nam przez całą imprezę.

 

Wróciliśmy do domu pełni wrażeń, wzruszeń, zakwasów w mięśniach, obdarzeni koszulkami, medalami, słodyczami i wspomnieniami.

 

Sto lat dla TPN-u!

 

Spotkajmy się na podobnej imprezie w kolejną rocznicę!

tekst  Helena KulawczykGALERIA VIDEONASZ PLAKAT
Naszą misją jest towarzyszenie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym w ich drodze do odzyskania pełnej kontroli nad własnym życiem sprawdź >

Kalendarium

Grudzień 2016

29

Nabór na opiekunki do wykonywania specjalistycznych usług opiekuńczych

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych ogłasza nabór na opiekunki do wykonywania specjalistycznych usług opiekuńczych


Marzec 2017

01

Rozpoczęcie naboru do projektu WiP

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych prowadzi nabór na 6.miesięczne staże zawodowe

Poszukujemy osób: nieaktywnych zawodowo, niepobierających świadczeń emerytalnych, z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, w wieku 18-64 lata, zamieszkałych na terenie województwa łódzkiego.

Marzec 2017

10

Wizyta Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy